Kontakt w sprawie rolek: +48 511 050 050 Kontakt w sprawie rowerów: +48 12 686 30 65
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak czyścić i konserwować rolki?

2019-02-27
Jak czyścić i konserwować rolki?

Każdy sprzęt sportowy i rekreacyjny wymaga regularnych przeglądów, czyszczenia oraz konserwacji. Nie inaczej jest w przypadku rolek. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, będziemy korzystać z nich długo, bezpiecznie i unikniemy konieczności wykonywania kosztownych napraw. Dotyczy to zarówno rolek dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Czystość rolek

Przede wszystkim należy dbać o czystość rolek. Podczas czyszczenia trzeba jednak pamiętać o tym, aby do łożysk i tulejek nie naleciała woda, gdyż może to spowodować szybsze zużycie elementów. Sprzęt można myć pod bieżącą wodą, trzymając rolki za płozę. Buty warto jak najczęściej wietrzyć. Wyjmowane buty można prać. Kółka wystarczy przecierać wilgotną lub suchą szmatką.

Regularna kontrola stanu technicznego rolek

Rolki powinny być regularnie sprawdzane pod kątem stanu technicznego. Właściwie po każdej jeździe warto przyglądnąć się im, czy wszystko działa prawidłowo i nie doszło do jakichś usterek. Szczególnie dużo uwagi należy poświęcić kółkom, gdyż szybko się zużywają i z czasem może być konieczna ich wymiana. Jak sprawdzić, czy nasze kółka nadają się do jazdy? Nie trzeba wcale zgłaszać się do specjalisty. Wystarczy sprawdzić, czy wszystkie kółka są takiej samej wielkości, czy któreś nie jest zbyt zniszczone i zdarte.

Regularnie należy również sprawdzać śruby w rolkach. Podczas jazdy musimy mieć pewność, że wszystkie są odpowiednio podokręcane. Wszelkie luzy w śrubach mogą przyczynić się do spowodowania nieprzyjemnych wypadków. Śruby warto dokręcać przynajmniej raz w miesiącu. Nie jest ani skomplikowane czy czasochłonne zadanie.

Kolejna kwestia to łożyska. Co jakiś czas należy je wymienić, szczególnie jeśli słyszymy jakieś niepokojące dźwięki i zgrzyty. Bardzo ważny jest również hamulec, który także może po pewnym czasie ulec zużyciu. Wymiana hamulca nie jest trudnym zadaniem i można zrobić to samodzielnie. Na stan hamulców powinny zwracać uwagę przede wszystkim osoby, które dopiero zaczęły swoją przygodę z rolkami. Zwykle początkujący rolkarze dość szybko zużywają hamulce. A jest to niezwykle istotny element, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo naszej jazdy.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixelpixelpixelpixelpixelpixel