Kontakt w sprawie rolek: +48 511 050 050 Kontakt w sprawie rowerów: +48 12 686 30 65
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać rolki odpowiednie dla dziecka?

2019-01-02
Jak wybrać rolki odpowiednie dla dziecka?

Szukasz pierwszych rolek dla swojego dziecka? W tym artykule podpowiemy ci, na jakie elementy zwrócić uwagę, aby jazda na rolkach była bezpieczna i sprawiała frajdę maluchowi.

Odpowiednio dopasowane rolki dla dziecka

Rolki dla dzieci muszą być odpowiednio dopasowane. Nie zaleca się kupowania rolek na wyrost, gdyż zmniejsza to poziom bezpieczeństwa i może wpłynąć na komfort jazdy. Niemniej powinny one sprawdzić się przez kilka sezonów, ponieważ sprzęt z regulowaną długością w zakresie 3-5 rozmiarów będzie służył dłużej. W tym przypadku nie kierujemy się jednak rozmiarem obuwia, lecz długością stopy.

Aby rolki były wygodne, muszą być odpowiednio wyprofilowane i wyposażone w mechanizmy, które będą idealnie dopasowane do stopy i zapewnią maluchowi stabilność. Stopa podczas jazdy nie może się przesuwać. Rolki należy mierzyć w pozycji stojącej i przy lekko ugiętych kolanach. Warto wówczas sprawdzić, czy cholewka nie uciska zbytnio nogi (nie może być również zbyt luźna). Rolki warto mierzyć w skarpecie, którą dziecko będzie zakładać podczas jazdy (nie w tzw. stopkach ani na boso).

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę?

  • W pierwszej kolejności warto dobrze dobrać buty. W tym przypadku wyróżniamy rolki z miękkim butem (soft shell) lub twardym butem (hard shell). Dla dzieci zalecane są buty miękkie, które mają dobrą wentylację. Mogą jednak nieco gorzej trzymać stopę w porównaniu z twardym butem, z tego względu decydując się na ten model, warto szczególnie zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie. But (określany również mianem skorupy) jest połączony z szyną śrubami. Najczęściej wykonany jest z plastiku, włókna szklanego lub włókna węglowego (w przypadku rolek do szybkiej jazdy).
  • Kółka powinny być dopasowane nie tylko do wieku dziecka, ale i umiejętności jazdy. Im większe kółka i ich twardość, tym gorsza przyczepność, ale i większa prędkość jazdy. W związku z tym w przypadku młodszych dzieci na początku ich przygody z rolkami zaleca się wybór kółek mniejszych i bardziej miękkich. Zapewnią one wygodną, ale niezbyt szybką jazdę. Najlepszy materiał, z którego mogą być wykonane kółka, to poliuretan z domieszką gumy (PU), które są wytrzymalsze i zapewniają nieco lepszy komfort i cichszą jazdę. Najczęściej w sklepach można spotkać się z kółkami PCV, które jednak są twarde, więc można bardziej odczuwać wszelkie nierówności na drodze. Innym rozwiązaniem są kółka z PUC, czyli mieszaniny sztucznych materiałów. W przypadku rozmiarów kołek obowiązuje zasada, że im większa średnica, tym większa prędkość, ale mniejsza zwrotność.
  • Elementem, który spaja rolkę w całość, jest szyna (płoza). Wykonana jest z aluminium lub plastiku. Im sztywniejsza szyna, tym większa prędkość, ale z kolei mniejszy poziom amortyzacji.
  • Łożysko stanowi mechanizm, na którym kółka się obracają. Różnią się przede wszystkim wielkością. Najpopularniejsza jest wielkość 608, ale nieco rzadziej można spotkać się również z tzw. mini łożyskami (oznaczenie 688). Mogą być rozbieralne lub nierozbieralne. Plus rozbieralnych łożysk jest taki, że można je łatwo wyczyścić i nasmarować. W przypadku łożysk nierozbieralnych jest to nieco bardziej problematyczne, ale również wykonalne.
  • Bardzo ważnymi elementami wyposażenia małego rolkarza są ochraniacze na nadgarstki, kolana i łokcie, a także kask chroniący głowę podczas upadków. Wszystkie te elementy również muszą być odpowiednio dobrane. Kask nie powinien spadać na oczy i ograniczać widoczności, z kolei ochraniacze nie powinny krępować ruchów.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixelpixelpixelpixelpixelpixel