Kontakt w sprawie rolek: +48 511 050 050 Kontakt w sprawie rowerów: +48 12 686 30 65
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zachęcić dziecko do jazdy na rolkach?

2019-01-15
Jak zachęcić dziecko do jazdy na rolkach?

Dzieci powinny jak najwięcej czasu spędzać aktywnie na świeżym powietrzu, a idealną okazją do tego jest jazda na rolkach. Zadaniem rodziców jest dobór takich rolek dla dzieci, które będą zapewniać bezpieczeństwo, komfortową jazdę i frajdę - zarówno podczas nauki jazdy, jak i na późniejszych etapach.

Kiedy już dobrany zostanie odpowiedni sprzęt, można zacząć treningi! W tym artykule podpowiemy, jak postępować na początkowych etapach nauki, aby wykształcić w maluchu niezbędne do jazdy umiejętności, a jednocześnie nie zniechęcić go do rolek.

W jakim wieku można rozpocząć naukę jazdy na rolkach?

Naukę jazdy na rolkach można rozpocząć już w wieku 3,5 - 4 lat. W praktyce jednak wiele zależy też od indywidualnych predyspozycji malucha. Jeśli obawiamy się, że dziecko będzie miało trudności w sprawnym opanowaniu jazdy na rolkach, można na początku sprezentować mu wrotki, które są zalecane także dla młodszych dzieci.

Im młodsze dziecko, tym więcej czasu będzie potrzebować na “oswojenie” się z rolkami. Warto zaplanować krótkie, 5-10 minutowe treningi, podczas których maluch będzie przyzwyczajał się do nietypowego sprzętu na swoich stopach. Będą to raczej próby chodzenia niż jazdy i nauka utrzymywania równowagi i stabilności na rolkach. Z czasem dziecko będzie w stanie nieco dłużej utrzymać się na rolkach.

Jak zachęcić dziecko do jazdy na rolkach?

Większość dzieci raczej nie trzeba zachęcać do jazdy na rolkach. Jest to dość atrakcyjny sport, a jednocześnie maluchy zwykle bardzo chętnie reagują na możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu. Niestety problem może pojawić się podczas początkowych treningów. To wymagać będzie od nich skupienia, uwagi oraz cierpliwości. Maluch może się szybko zniechęcić przez pierwsze niepowodzenia, które przecież są zupełnie naturalne na początkowym etapie. Rodzice lub instruktorzy powinni starać się uczyć je jazdy na rolkach poprzez zabawę. Warto wymyślić różnorodne zadania, które będą nie tylko kształtowały w dziecku nowe umiejętności, ale również sprawiały mu frajdę.

Dzieci niekiedy mają też problemy z prawidłową interpretacją podstawowych zaleceń. Nie należy jednak na siłę zmuszać malucha do wykonywania monotonnych ćwiczeń. Na początku należy dążyć do tego, aby nauczyło się przede wszystkim poprawnej postawy - nogi blisko siebie, ustawione w pozycji V (pięty złączone, palce odchylone na zewnątrz). Następnie podczas zabawy warto poinstruować dziecko, jak prawidłowo się schylać z rolkami na stopach, jak samodzielnie podnosić się do pozycji stojącej, a także w jaki sposób bezpiecznie upadać (w końcu upadki mogą zdarzać się nie tylko na początku przygody z rolkami). W związku z tym oprócz rolek, warto też zaopatrzyć malucha w ochraniacze na kolana i łokcie oraz kask - nawet jeśli pierwsze treningi odbywają się na domowym podwórku.

Nauka jazdy na rolkach u jednych dzieci przebiega dość szybko, inne potrzebują nieco czasu, jednak początkowe treningi nigdy nie idą na marne. Jeśli maluch solidnie opanuje utrzymywanie równowagi, samodzielne wstawanie i będzie w stanie odpowiednio kontrolować swoje upadki, jego w przyszłości lepiej poradzi sobie z bardziej zaawansowanymi manewrami.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixelpixelpixelpixelpixelpixel