Kontakt w sprawie rolek: +48 511 050 050 Kontakt w sprawie rowerów: +48 12 686 30 65
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zadbać o swój rower przed sezonem wiosennym?

2019-04-02
Jak zadbać o swój rower przed sezonem wiosennym?

Przynajmniej raz do roku powinniśmy dokonać dokładnego przeglądu naszego roweru, z uwzględnieniem wszystkich części rowerowych. Jeśli zamierzamy jeździć nim zimą, najlepiej zrobić to jesienią. Jeżeli jednak w okresie zimowym rezygnujemy z przemieszczania się rowerem, na początku wiosny powinniśmy dokładnie ocenić stan naszego pojazdu dwukołowego, a następnie odpowiednio przygotować go do nowego sezonu.

Czyszczenie roweru

Jeśli przed odstawieniem roweru na zimę zadbaliśmy o jego czystość, zrobiliśmy solidny przegląd stanu technicznego i wykonaliśmy proste zabiegi konstrukcyjne, wiosną nasz pojazd tak naprawdę będzie gotowy do jazdy. Wystarczy do przetrzeć szmatką, napompować koła i można ruszać w trasę. Niestety wiele osób zapomina o odpowiednim przygotowaniu po sezonie, wówczas wiosną rower może odmówić posłuszeństwa. Jeśli odstawiłeś swój rower bez żadnych specjalnych zabiegów, w pierwszej kolejności powinieneś go umyć. Wiele osób używa do tego myjki ciśnieniowej, która jednak może być niebezpieczna dla niektórych elementów roweru. Znacznie bezpieczniejszy będzie wąż ogrodowy, a przy mniejszych zabrudzeniach nawet zwykła zwilżona szmatka. Dodatkowo można użyć specjalnych środków do mycia i konserwacji rowerów lub szamponu samochodowego. Najlepiej czyścić rower na stojaku, warto zdjąć z niego koła i łańcuch. Warto też osobno zająć się miejscami, w których może zbierać się woda z brudem.

Rowerowy napęd

Osobno należy zająć się napędem roweru. Po przejechaniu ok. 2,5-3 tys. km może być konieczna wymiana łańcucha i zębatek, chociaż zależy to od warunków i sposobu jeżdżenia. Z pewnością jednak napęd powinien być utrzymany w czystości. Bardzo ważny jest przede wszystkim stan łańcucha. Łańcuch można czyścić specjalną maszynką lub wodą z odpowiednim środkiem czyszczącym. Następnie należy go wypłukać wodą, wysuszyć i nasmarować. Łańcuch można czyścić benzyną ekstrakcyjną lub specjalnym odtłuszczaczem do łańcucha. Następnie dokładnie go smarujemy, uwzględniając każde ogniwo konstrukcyjne.

Ocena ogólnego stanu roweru

Podczas ogólnego przeglądu należy sprawdzić wszystkie elementy konstrukcyjne wraz z łożyskami, które bardzo często również wymagają wyczyszczenia i nasmarowania, a niekiedy nawet wymiany. Następnie trzeba skontrolować stan kół i ogumienia. Posiadacze rowerów z amortyzatorami muszą sprawdzić również ten element. Najlepiej oddawać amortyzator do serwisu po każdym sezonie. W ten sposób unikniemy korozji i innych poważniejszych usterek, które mogą uniemożliwić nam jazdę. Sprawdzamy też ramę pod kątem ewentualnych pęknięć.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixelpixelpixelpixelpixelpixel