Kontakt w sprawie rolek: +48 511 050 050 Kontakt w sprawie rowerów: +48 12 686 30 65
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Łożyska do rolek – podstawowe informacje

2019-05-22
Łożyska do rolek – podstawowe informacje

Rolki składają się z butów oraz kółek. Jednak między kółkami a butem jest jeszcze bardzo ważny element, bez którego jazda na rolkach nie byłaby możliwa, mowa o łożyskach. To one zapewniają nam płynność i szybkość jazdy, dlatego warto wybrać je świadomie i odpowiednio o nie dbać.


Rodzaje łożysk do rolek – symbole ABEC


Na rynku znaleźć można łożyska do rolek oznaczone symbolem ABEC i parametrami od 1 do 9. Skala ABEC została stworzona z myślą o maszynach przemysłowych, w których wykorzystywane są łożyska i określa precyzję wykonania konkretnego modelu.


Czym są owe symbole? To określenie normy i precyzji wykonania konkretnych łożysk. Symbole te mówią nam jaka jest dokładność ich wykonania i parametry toczenia. Im wyższy numer, tym szybsza jazda możliwa jest na tego rodzaju łożyskach. Łożyska opatrzone symbolem ABEC 5 sprawdzą się idealnie do jazdy rekreacyjnej, a te z symbolem ABEC 9 będą rewelacyjne do jazdy szybkościowej. Im niższy jest numer łożyska, tym wolniej będzie się toczyć, ale za to będzie bardziej odporne na uszkodzenia i przez to trwalsze.


Jak dbać o łożyska?


Można przedłużyć żywotność naszych łożysk, odpowiednio o nie dbając. Większość modeli łożysk jest sprzedawana z instrukcją ich użytkowania, gdzie znajdują się wskazówki dotyczące ich konserwacji.


Raz na jakiś czas należy je wyczyścić. Aby to prawidłowo zrobić, najpierw trzeba wyciągnąć kółka z płozy, a potem bardzo delikatnie i ostrożnie usunąć drobinki pyłu z łożyska za pomocą patyczka kosmetycznego. Przy tej czynności musimy zachowywać się bardzo ostrożnie, żeby przez przypadek nie wtłoczyć pyłu w łożysko. Patyczki trzeba podczas czyszczenia wymieniać, gdy tylko się zabrudzą. Po oczyszczeniu ich patyczkami, pora wytrzeć łożyska szmatką. Przy czyszczeniu łożysk bardzo pomocny jest specjalny płyn (np. Prolube), który penetruje niedostępne dla nas zakątki łożyska i skutecznie je odrdzewia. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się także w wielozadaniowy olej smarujący do łożysk z tej samej serii, ponieważ natłuszczone łożyska oferują wyższą wydajność.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
pixelpixelpixelpixelpixelpixel