Kontakt w sprawie rolek: +48 511 050 050 Kontakt w sprawie rowerów: +48 12 686 30 65
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Poznaj różne warianty kasków rowerowych

2019-03-12
Poznaj różne warianty kasków rowerowych

Kask ma nam zapewniać bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze. Zapewnia ochronę głowy w razie ewentualnych wypadków. Z tego też powodu podczas wyboru kasku rowerowego należy zwracać uwagę przede wszystkim na parametry związane z bezpieczeństwem, a więc idealne dopasowanie do użytkownika, solidne wykonanie, elementy odblaskowe itp. Z uwagi na fakt, że obecnie na rynku znajdziemy wiele różnorodnych modeli, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas wyboru kierować się również upodobaniami estetycznymi.

W tym artykule podpowiemy, jakie są najważniejsze rodzaje kasków oraz na jakie parametry zwracać uwagę podczas wyboru tego niezbędnego akcesorium rowerowego.

Czy kask rowerowy jest obowiązkowy?

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami prawa rowerzyści nie mają obowiązku jazdy w kasku. Tak naprawdę zależy od nas, czy zadbamy o odpowiednią ochronę głowy, czy też nie. Niemniej coraz więcej rowerzystów zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem wyposażenia jest kask. Zakładają go zarówno profesjonalni kolarze, jak i pasjonaci rowerów. Dlatego nie nakazy prawne, a zdrowy rozsądek oraz troska o własne bezpieczeństwo powinny skłaniać nas do jazdy w kasku rowerowym.

Główne rodzaje kasków rowerowych

Nadrzędnym celem każdego kasku rowerowego jest ochrona głowy podczas upadków. Jednak w zależności od specyfiki jazdy rowerzyści mogą mierzyć się z odmiennymi przeszkodami. Z tego też powodu kaski można podzielić zarówno ze względu na kształt, jak i przystosowanie do określonych warunków użytkowania. Do najważniejszych rodzajów kasków rowerowych zaliczamy:

  • szosowe - chronią przy uderzeniu w płaskie powierzchnie;
  • MTB i full face - chronią nie tylko podczas upadków z roweru pod różnymi kątami, ale także przed nisko wiszącymi gałęziami drzew i ostrymi skałami wzdłuż ścieżek;
  • tzw. orzeszek - przeznaczony do agresywnej jazdy, dlatego wyróżnia go wyjątkowa wytrzymałość;
  • miejski - przeznaczone do spokojnej jazdy po mieście;
  • dziecięcy - to dość specyficzne kaski, które mają nie tylko zapewniać bezpieczeństwo, ale również cechować się lekkością, niskim obciążeniem dla głowy oraz możliwością prostej regulacji.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixelpixelpixelpixelpixelpixel