Kontakt w sprawie rolek: +48 511 050 050 Kontakt w sprawie rowerów: +48 12 686 30 65
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rower zimą. Jak jeździć na rowerze zimą?

2019-03-22
Rower zimą. Jak jeździć na rowerze zimą?

Temat tego artykułu zawiera pytanie: jak jeździć zimą na rowerze, ale warto też zastanowić się, czy w ogóle powinniśmy korzystać z jednośladów w miesiącach zimowych. Otóż rozważny rowerzysta poradzi sobie w różnych warunkach pogodowych. W ostatnich latach śnieżnych i mroźnych dni nie aż tak wiele, aby istniała konieczność zupełnego odstawiania roweru do garażu. Co więcej, zimowa jazda na rowerze może być przyjemna i bezpieczna, jeśli tylko odpowiednio się przygotujemy.

Jak bezpiecznie jeździć zimą na rowerze?

Jazda na rowerze zimą znacznie różni od jazdy podczas innych pór roku ze względu na specyficzne warunki atmosferyczne. Na ulicach może pojawiać się śnieg, a nawet lód, więc trzeba unikać gwałtownych manewrów, czy szybkiej jazdy w zakrętach. W bezpiecznym pokonywaniu miejskich szlaków zdecydowanie może pomoże nam równe, płynne tempo i umiarkowana prędkość. Oczywiście nie można zapominać o akcesoriach rowerowych, które dodatkowo zapewniają bezpieczeństwo, a więc przede wszystkim kasku.

Szczególnie ostrożnie należy obchodzić się z przerzutkami. Na śliskiej, oblodzonej nawierzchni zaleca się stosowanie niskiej kadencji, a więc tzw. twardego biegu. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego wysiłku i lepiej wyczujemy podłoże. Gdy jednak na nawierzchni leży sypki śnieg, zaleca się używanie wyższych kadencji.

Na bezpieczeństwo jazdy zimą wpływa również odpowiednie ułożenie ciała na rowerze. Zaleca się obniżenie rury podsiodłowej i podwyższenie kierownicy, ponieważ w pozycji najbardziej zbliżonej do wyprostowanej poprawia się stabilność podczas jazdy na śliskiej nawierzchni.

Podczas jazdy zimą uważaj też na koleiny, krawężniki czy poprzeczne przeszkody, a nawet usypane pokrywy śnieżne, pod którymi może kryć się warstwa lodu. Ostrożność i czujność jest wskazana zawsze, ale w miesiącach zimowych należy szczególnie uważać, aby nie stracić kontroli nad rowerem.

Jak przygotować się do jazdy rowerem zimą?

O bezpieczeństwie podczas jazdy rowerem zimą decyduje nie tylko rozwaga, ale również odpowiednio przygotowany sprzęt. Dlatego też, gdy temperatury zaczynają spadać, warto zająć się również rowerem.

W pierwszej kolejności sprawdzamy opony w rowerze. Jeśli zamierzamy regularnie korzystać z jednośladu zimą, powinniśmy pomyśleć o zakupie zimowych opon na rower. Są one nieco szersze od letnich i posiadają specjalne, metalowe ćwieki, które wpływają na lepszą przyczepność na lodzie i śniegu.

Łańcuch rowerowy należy nasmarować, najlepiej gęstymi, zimowymi smarami, które wykazują wyższą odporność na trudne warunki atmosferyczne. Bardzo ważne jest również oświetlenie rowerowe, które zimą przydaje się o wiele częściej niż latem.

Odpowiednio przygotowany rower do jazdy zimą to gwarancja dłuższej żywotności wszystkich podzespołów oraz naszego bezpieczeństwa.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixelpixelpixelpixelpixelpixel